  • HSMG-A100-K72J2
HSMG-A100-K72J2
advertisement
Manufacturer No:
HSMG-A100-K72J2
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-HSMG-A100-K72J2
Package:
2-PLCC
Datasheet:
Description:
BROADCOM LIMITED HSMG-A100-K72J2 LED, Yellow Green, SMD, 20 mA, 2.2 V, 569 nm
Step5Bar-code shipping tag
HSMG-A100-K72J2
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-PLCC
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx2.80mm W
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Green
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, SUPPORTS INFRA RED
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Depth
    2.8mm
  • Base Part Number
    HSMG-A100
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    63mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Current - Test
    10mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.20mm Dia
  • Luminous Intensity
    18 mcd
  • Millicandela Rating
    13.5mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    558nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Luminous Flux
    590 lm
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength - Dominant
    560nm
  • Height
    2.1mm