  • HTZ270H40K
HTZ270H40K
advertisement
Manufacturer No:
HTZ270H40K
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-HTZ270H40K
Package:
Module
Datasheet:
HTZ270H40K
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 3.4A 40kV-DC 2-Element Module Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
HTZ270H40K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    180°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    HTZ270
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Dual
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 40000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    46V @ 12A
  • Max Surge Current
    200A
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40000V
  • Forward Voltage
    46V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40kV
  • Average Rectified Current
    3.4A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A
  • Reverse Voltage
    40kV