  • HVC2512T1006JET
HVC2512T1006JET
advertisement
Manufacturer No:
HVC2512T1006JET
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-HVC2512T1006JET
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
HVC2512T1006JET
Description:
FIXED RESISTOR HVC Series, Thick Film, 100MOhm, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 556
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HVC2512T1006JET
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HVC
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.138W 6.30mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    2kV
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    3.5mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    6335
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    762μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm