  • HVF1206T2502FE
HVF1206T2502FE
advertisement
Manufacturer No:
HVF1206T2502FE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-HVF1206T2502FE
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
HVF1206T2502FE
Description:
FIXED RESISTOR HVF Series, Thick Film, 25kOhm, 0.3W, ±1%, -55°C~200°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HVF1206T2502FE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HVF
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.128Lx0.063W 3.25mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    High Voltage, Moisture Resistant, Non-Magnetic
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    25kOhm
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.3W
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    300mW
  • Voltage - Rated DC
    1.5kV
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    RUTHENIUM OXIDE
  • Depth
    1.6mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.3W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.71mm