  • IA08BSN25NO
IA08BSN25NO
advertisement
Manufacturer No:
IA08BSN25NO
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-IA08BSN25NO
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
IA08BSN25NO
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M8 IA Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M8
Purchasing and Inquiry
IA08BSN25NO Overview
IA08BSN25NO Features
IA Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.098 (2.5mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 2kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M8
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IA08BSN25NO Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. IA08BSN25NO Proximity Sensors applications.
  • Plastic object detection
  • Anti-aircraft systems
  • Collision detection on robots
  • Air-conditioners
  • Counter System
  • Assembly lines
  • Rice cookers
  • Mobile Phones
  • Usage in Security
  • Measurement of speed, direction rotation
Step5Bar-code shipping tag
IA08BSN25NO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M8
  • Housing Material
    Metal
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2010
  • Series
    IA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, NEMA 1, 3, 4, 6, 13
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.098 (2.5mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    2kHz