  • IA30ESN15UC
IA30ESN15UC
advertisement
Manufacturer No:
IA30ESN15UC
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-IA30ESN15UC
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
Description:
10V~40V Inductive Cylinder, Threaded - M30 IA Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
IA30ESN15UC Overview
We have included it as part of the Cylinder, Threaded - M30 package for your convenience. It is possible to use the proximity sensors at -25°C~70°C. To maximize efficiency, proximity sensors should have their supply voltage set to 8.2V. It is essential that the reed switch's internal contacts pass 9.35mA current to ensure that the proximity sensor functions as designed.
IA30ESN15UC Features
IA Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~40V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IA30ESN15UC Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. IA30ESN15UC Proximity Sensors applications.
  • Automation
  • Display products
  • Home appliances
  • Recycling plants
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Parking
  • Usage in Security
  • Notebooks
  • TV
  • Assembly lines
Step5Bar-code shipping tag
IA30ESN15UC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Flush
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2010
  • Series
    IA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Cable
  • Voltage - Supply
    10V~40V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, NEMA 1,3,4,6,13
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    SCR
  • Operating Supply Voltage
    8.2V
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Switching Current
    9.35mA
  • Length
    71mm