  • IC11SA-68PL-1.27SF-EJR
IC11SA-68PL-1.27SF-EJR
advertisement
Manufacturer No:
IC11SA-68PL-1.27SF-EJR
HK JDW NO:
355-IC11SA-68PL-1.27SF-EJR
Description:
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A
Step5Bar-code shipping tag
IC11SA-68PL-1.27SF-EJR
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Series
    IC11S
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Board Guide, Card Guide
  • Pbfree Code
  • Connector Type
    Connector and Ejector
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Terminal Pitch
    1.27mm
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.535 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.307 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    3.646 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Card Type
    PCMCIA - CardBus, Type I, II, III
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Number of Ports
    1
  • Durability
    10000 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Push Out
  • Ejector Side
    Right
  • Height Above Board
    0.307 7.80mm