  • IC1F-68RD-1.27SF
IC1F-68RD-1.27SF
advertisement
Manufacturer No:
IC1F-68RD-1.27SF
HK JDW NO:
355-IC1F-68RD-1.27SF
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
IC1F-68RD-1.27SF
Description:
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL SMD
Step5Bar-code shipping tag
IC1F-68RD-1.27SF
    Select All
  • Length - Termination
    0.079 inch
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Material
    BRASS
  • Series
    IC1
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Connector
  • Additional Feature
    POLYPHENYLENE SULFIDE
  • HTS Code
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Body Breadth
    0.13 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.236 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Card Type
    PCMCIA - Type I, II
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Contact Row Spacing
    0.05 inch