  • IC1FA-68PD-1.27DS(72)
IC1FA-68PD-1.27DS(72)
advertisement
Manufacturer No:
IC1FA-68PD-1.27DS(72)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-IC1FA-68PD-1.27DS(72)
Package:
Description:
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IC1FA-68PD-1.27DS(72)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Standard, Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Packaging
    Tray
  • Series
    IC1
  • Feature
    Card Guides
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Through Hole
  • Connector Type
    Connector
  • Number of Positions
    68
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    125V
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    68
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    500mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    4
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    1.378 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Card Type
    PCMCIA - Type I, II
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Current Rating
    500mA
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    1.905 mm
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Pull Out
  • Plating Thickness
    8μin
  • Length - Termination
    0.11 inch
  • Height Above Board
    0.236 6.00mm