  • IC40CNN30NAT1
IC40CNN30NAT1
advertisement
Manufacturer No:
IC40CNN30NAT1
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-IC40CNN30NAT1
Package:
Module
Datasheet:
IC40CNN30NAT1
Description:
10V~30V Inductive Module IC Series Plastic Module
Purchasing and Inquiry
IC40CNN30NAT1 Overview
It's included in Module so you can find it easily. Temperatures of -25°C~70°C are ideal for proximity sensors. For maximum efficiency, the proximity sensors should be supplied with a voltage of 30V.
IC40CNN30NAT1 Features
IC Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 1.181 (30mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IC40CNN30NAT1 Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. IC40CNN30NAT1 Proximity Sensors applications.
  • Usage in Security
  • Automatic faucet
  • Non-ferrous objects detection
  • Notebooks
  • Tablets
  • Collision detection on robots
  • Detect position
  • Recycling plants
  • Anti-aircraft systems
  • Smart toilets
Step5Bar-code shipping tag
IC40CNN30NAT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    IP67
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Flush
  • Package / Case
    Module
  • Housing Material
    PBT
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2011
  • Series
    IC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Cable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, NEMA 1,3,4,6,13
  • Depth
    118mm
  • Output Type
    NPN-NC/NO, 4-Wire
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Sensing Distance
    1.181 (30mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    100Hz