  • ICB30L50N40NCM1
ICB30L50N40NCM1
advertisement
Manufacturer No:
ICB30L50N40NCM1
HK JDW NO:
144-ICB30L50N40NCM1
Datasheet:
ICB30L50N40NCM1
Description:
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M30 ICB Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
ICB30L50N40NCM1 Overview
ICB30L50N40NCM1 Features
ICB Series
Operating Temperature: -25°C~70°C TA
Sensing Distance: 1.575 (40mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 1kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
ICB30L50N40NCM1 Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. ICB30L50N40NCM1 Proximity Sensors applications.
  • Contact less switching
  • Recycling plants
  • Counter System
  • Home appliances
  • Air-conditioners
  • Non-ferrous objects detection
  • Rolling mills
  • Smart toilets
  • Notebooks
  • Anti-aircraft systems
Step5Bar-code shipping tag
ICB30L50N40NCM1
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C TA
  • Voltage - Supply
    10V~36V
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    1.575 (40mm)
  • Response Frequency
    1kHz