ICE40LP1K-QN84
ICE40LP1K-QN84
477-ICE40LP1K-QN84
84-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad
1.2V V 8kB B FPGAs iCE40? LP Series 84-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad 0.5mm mm 84
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ICE40LP1K-QN84 Overview
As part of the 84-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad package, it is included. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 67 I/Os for transferring data in a more coherent manner. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The iCE40? LP series FPGA is a type of FPGA that belongs to the iCE40? LP family of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. This device is equipped with 67 separate outputs, which makes it a very versatile device. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. In total, the terminations of this piece are 84. There are 65536 RAM bits that are available with this device. Related parts can be found by using its base part number ICE40. There is a maximum RAM si8kBe of 8kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. The device is designed with 84 pins in total. The FPGA consists of 160 LABs/CLBs. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage. Data and programs can be stored in this FPGA module's 8kB memory. As a result, there are 1280 registers which are used to store and transfer data. In its architecture, there are 160 CLB modules. As fast as 533MHz can be reached with this FPGA.