  • ICL7621BCPA
ICL7621BCPA
advertisement
Manufacturer No:
ICL7621BCPA
HK JDW NO:
699-ICL7621BCPA
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ICL7621BCPA
Description:
1pA 91 dB Instrumentational OP Amps 0.0004μA 2V~16V ±1V~8V 8 Pins 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 12519
Step5Bar-code shipping tag
ICL7621BCPA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Circuits
    2
  • Current - Supply
    100μA
  • Slew Rate
    0.016V/μs
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    91 dB
  • Current - Input Bias
    1pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2V~16V ±1V~8V
  • Gain Bandwidth Product
    480kHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Unity Gain BW-Nom
    480 kHz
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.0004μA
  • Supply Voltage Limit-Max
    9V
  • Voltage - Input Offset
    5mV
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -9V
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V