  • ICM18-240
ICM18-240
advertisement
Manufacturer No:
ICM18-240
Manufacturer:
Tri-Mag, LLC
HK JDW NO:
801-ICM18-240
Package:
Datasheet:
ICM18-240
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
Step5Bar-code shipping tag
ICM18-240
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ICM18-240.
    14 Weeks
  • Weight
    0.309lb 140.0g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Series
    Tri-Mag®, ICM18 (18W)
  • Size / Dimension
    2.80Lx1.70W x 1.20 H 71.2mmx43.2mmx30.5mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    18W
  • Approval Agency
    cUL, UL
  • Efficiency
    Level VI
  • Current - Output (Max)
    750mA
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Multi-Blade (Included)
  • Voltage - Output
    24V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    59 1.50m
  • Input Connector
    Multi-Blade
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • No Load Power Consumption
    100mW Max