  • ICM7218BIJIR5254
ICM7218BIJIR5254
advertisement
Manufacturer No:
ICM7218BIJIR5254
HK JDW NO:
668-ICM7218BIJIR5254
Package:
28-CDIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
ICM7218BIJIR5254
Description:
Active DUAL 5V V Display Drivers ICs Tube 7
Purchasing and Inquiry
ICM7218BIJIR5254 Overview
Tube has been designed similarly to this package.Display drivers is included in the package of version 28-CDIP (0.600, 15.24mm), so you can install Display drivers from there.The Display type of this electrical device is LED.On this electronic component, Through Hole is used for mounting.Its operating temperature is -40°C~85°C.Display drivers should work when powered by a 4V~6VV power source.A 28 termination ends transmission lines with devices that match their characteristic impedance.Devices in the ICM7218 family include this one.A 28 pin makes up the entire device.Powered by a voltage of 5V, it is powered by a supply voltage of V.There are 7 segments, which mean the segment of any member of the Seller Group's equipment solutions business known as the "Electronics" segment.There is a maximum supply current of 700μA.
ICM7218BIJIR5254 Features
28-CDIP (0.600, 15.24mm) package
ICM7218 family
28 pin count
ICM7218BIJIR5254 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ICM7218BIJIR5254 display drivers applications.
  • White Goods Industrial Weighing
  • Bar-Graph Displays
  • Auto dashboard displays
  • Battery Operated Products
  • Industrial Display
  • White Goods
  • COPS? or Microprocessor Displays
  • Industrial control panels
  • LED Matrix Displays
  • Professional Audio Equipment
Step5Bar-code shipping tag
ICM7218BIJIR5254
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-CDIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Voltage - Supply
    4V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    ICM7218
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-CDIP-T28
  • Configuration
    7 Segment
  • Interface
    Serial
  • Current - Supply
    700μA
  • Display Type
    LED
  • Number of Segments
    7
  • Multiplexed Display Capability
    YES
  • Display Mode
    DIG; SEG
  • Data Input Mode
    PARALLEL
  • Digits or Characters
    8 Digits
  • Height Seated (Max)
    5.92mm
  • Length
    37.85mm
  • Width
    15.24mm