  • ICS854057AGLF
ICS854057AGLF
advertisement
Manufacturer No:
ICS854057AGLF
HK JDW NO:
378-ICS854057AGLF
Package:
TSSOP
Datasheet:
ICS854057AGLF
Description:
1 Circuit 2GHz 2.5V Clock Buffer DUAL 20 Pins TSSOP
Purchasing and Inquiry
ICS854057AGLF Overview
There is a case available for the cut smart buffer in TSSOP. In normal operation, the maximum value is set to 2GHz. A total of 20 terminations can be found in it. With a supply voltage of 2.5V, high efficiency is possible. There is a place for it in the way of Surface Mount. On this board, there is a pin count of 20. For maintaining reliability, it should be operated at a temperature of -40°C. The maximum operating temperature of 85°C enables stable operation. There is an electronic gadget called 854057 in this family. In this case, Vsup will be set to 2.625V (decimal). LOW SKEW CLOCK DRIVER is the value of the logic IC used in this circuit. Normal operation requires a voltage above 2.375V for the supply voltage (Vsup). True outputs are available in 1.
ICS854057AGLF Features
20 terminations
logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
ICS854057AGLF Applications
  • Gigabit Ethernet (GbE)
  • Dual core processor workstations and servers
  • Data transmission
  • Wireless infrastructure equipment
  • Telecommunications
  • Base station
  • High speed line receiver
  • Navigation equipment
  • Fibre channel (FC)
  • High performance communication system
Step5Bar-code shipping tag
ICS854057AGLF
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    2GHz
  • Family
    854057
  • Input
    CML
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Propagation Delay (tpd)
    0.8 ns
  • Number of True Outputs
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm