  • ICS95V157AGLF
ICS95V157AGLF
advertisement
Manufacturer No:
ICS95V157AGLF
HK JDW NO:
378-ICS95V157AGLF
Package:
TFSOP
Datasheet:
Description:
1 Circuit 233MHz 2.5V Clock Buffer DUAL 48 Pins TFSOP
Purchasing and Inquiry
ICS95V157AGLF Overview
A TFSOP case is used for packaging. The maximum value for normal operation is 233MHz. It has 48 terminations in it, which means that it is terminated. With a voltage of 2.5V, high efficiency is possible. Its recommended mounting way is Surface Mount. There are 48 pins on timeing clock. In order to maintain reliability, it should be operated at a temperature no higher than 0°C. Stable operation is enabled by the maximum operating temperature of 85°C. There is an electronic gadget called 95V in this family. There is a 2.7V maximum supply voltage set (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.3V in order for the clock divider to operate normally. It is possible to get 10 true outputs.
ICS95V157AGLF Features
48 terminations
ICS95V157AGLF Applications
  • Zero crossing detector
  • High-speed flip-flop
  • Line receiver and signal recovery
  • Clock signal duplication
  • High speed instrument
  • Patient diagnosis
  • Clock signal level shifting
  • High speed line receiver
  • DDR4 JEDEC standard LRDIMM design
  • Wired communication field
Step5Bar-code shipping tag
ICS95V157AGLF
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TFSOP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL EXTENDED
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of Circuits
  • Frequency (Max)
    233MHz
  • Family
    95V