  • IDB10S60CATMA2
IDB10S60CATMA2
advertisement
Manufacturer No:
IDB10S60CATMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IDB10S60CATMA2
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IDB10S60CATMA2
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7V @ 10A -55°C~175°C 140μA @ 600V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
IDB10S60CATMA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CoolSiC™+
  • Published
    2014
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    140μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 10A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A DC
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Peak Reverse Current
    140μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Capacitance @ Vr, F
    480pF @ 1V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    76A