  • IDH12SG60CXKSA2
IDH12SG60CXKSA2
advertisement
Manufacturer No:
IDH12SG60CXKSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IDH12SG60CXKSA2
Datasheet:
IDH12SG60CXKSA2
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 2.1V @ 12A -55°C~175°C 100μA @ 600V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
Quantity:
In Stock : 30
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IDH12SG60CXKSA2
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    TO-220-2
  • Surface Mount
    NO
    CoolSiC™+
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.1V @ 12A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    12A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    12A DC
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AC
  • Capacitance @ Vr, F
    310pF @ 1V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    51A