  • IDH20G65C5XKSA1
IDH20G65C5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IDH20G65C5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IDH20G65C5XKSA1
Package:
TO-220-2
Datasheet:
IDH20G65C5XKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IDH20G65C5XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    CoolSiC™+
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    157W
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    700μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 20A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    20A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A DC
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    650V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AC
  • Capacitance @ Vr, F
    590pF @ 1V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    776A