  • IDT71V416S12PHI
IDT71V416S12PHI
advertisement
Manufacturer No:
IDT71V416S12PHI
HK JDW NO:
378-IDT71V416S12PHI
Package:
TSOP
Datasheet:
IDT71V416S12PHI
Description:
3.3V V 44 Pin Memory IC 18.41mm mm
Quantity:
In Stock : 208650
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IDT71V416S12PHI
  • Package / Case
    TSOP
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Type
    RAM, SRAM - Asynchronous
  • Supply Current-Max
    0.18mA
  • Organization
    256KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • Memory Density
    4194304 bit
  • Access Time (Max)
    12 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    3V
  • Length
    18.41mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    10.16mm