  • IDT71V416VL12BE
IDT71V416VL12BE
advertisement
Manufacturer No:
IDT71V416VL12BE
HK JDW NO:
378-IDT71V416VL12BE
Package:
TFBGA
Datasheet:
IDT71V416VL12BE
Description:
3.3V V 48 Pin Memory IC 9mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IDT71V416VL12BE
  • Package / Case
    TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Type
    RAM, SRAM - Asynchronous
  • Supply Current-Max
    0.17mA
  • Organization
    256KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Memory Density
    4194304 bit
  • Access Time (Max)
    12 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    3V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm