  • IDW12G65C5FKSA1
IDW12G65C5FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IDW12G65C5FKSA1
HK JDW NO:
699-IDW12G65C5FKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IDW12G65C5FKSA1
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7V @ 12A -55°C~175°C 500μA @ 650V Tube TO-247-3 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
IDW12G65C5FKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    PG-TO247-3-41
  • Packaging
    Tube
  • Series
    CoolSiC™+
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 12A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650V
  • Current - Average Rectified (Io)
    12A DC
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Capacitance @ Vr, F
    360pF @ 1V 1MHz