  • IDW16G65C5FKSA1
IDW16G65C5FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IDW16G65C5FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IDW16G65C5FKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IDW16G65C5FKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IDW16G65C5FKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    CoolSiC™+
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Pin Count
    3
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    600μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 16A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650V
  • Current - Average Rectified (Io)
    16A DC
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Capacitance @ Vr, F
    470pF @ 1V 1MHz