  • IFX91041EJV33XUMA1
IFX91041EJV33XUMA1
advertisement
Manufacturer No:
IFX91041EJV33XUMA1
HK JDW NO:
376-IFX91041EJV33XUMA1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description:
8 Terminals 4.75V 8-Pin IFX91041 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 370kHz Tape & Reel (TR) 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
IFX91041EJV33XUMA1 Overview
For optimal performance, this voltage regulator uses the Tape & Reel (TR) package. In this voltage regulator, there are a total of 8 terminations. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. Space savings are achieved by placing this voltage regulator in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package. In this case, DC DC switching regulator has 1 outputs configured to it. This DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. As the name implies, this voltage regulator 12v is designed for mounting on a Surface Mount bracket. This voltage regulator 12v should operate at a temperature of -40°C~125°C TJ when operating. 370kHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. Regulator 4.75V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 4.75V. As a result, the output voltage of the voltage regulator 12v (Min/Fixed) is 3.3V. With its peak reflow temperature of 260, this voltage regulator is essentially indestructible. In order to meet the operation requirements,voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 12V. The IFX91041 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. Voltage can be produced at 3.3V volts by voltage regulator. To operate the voltage regulator 12v, 8 pins are required. For this switching regulator, we recommend keeping the output voltage at at least 3.3V volts. The maximum output current reaches 1.8A A to meet the switching regulator operation requirements. With a supply voltage of 45V, this harley voltage regulator works.
IFX91041EJV33XUMA1 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins
Operating supply voltage of 45V
IFX91041EJV33XUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies IFX91041EJV33XUMA1 Voltage Regulators applications.
  • ATMs
  • Scientific research
  • Laboratories
  • Direct power supply system
  • USB circuits
  • Computer rooms
  • Remotely powered electric motors
  • Ball screw pair
  • Electrical power transmission
  • Injection molding machinery
Step5Bar-code shipping tag
IFX91041EJV33XUMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    IFX91041
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.8A
  • Operating Supply Voltage
    45V
  • Voltage - Input (Min)
    4.75V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    370kHz
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm