  • IGW40N65H5FKSA1
IGW40N65H5FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IGW40N65H5FKSA1
HK JDW NO:
376-IGW40N65H5FKSA1
Datasheet:
IGW40N65H5FKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IGW40N65H5FKSA1
    Select All
  • Td (on/off) @ 25°C
    22ns/165ns
  • Switching Energy
    390μJ (on), 120μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    4.8V
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2008
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    255W
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    255W
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.65V
  • Max Collector Current
    74A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.6V
  • Test Condition
    400V, 20A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 40A
  • Gate Charge
    95nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A