  • IGW75N60TFKSA1
IGW75N60TFKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IGW75N60TFKSA1
HK JDW NO:
376-IGW75N60TFKSA1
Datasheet:
IGW75N60TFKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IGW75N60TFKSA1
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2008
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    428W
    N-CHANNEL
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    150A
  • Turn On Time
    69 ns
  • Test Condition
    400V, 75A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    401 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    470nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    225A
  • Td (on/off) @ 25°C