  • IHLP2525BDER1R5M01
IHLP2525BDER1R5M01
advertisement
Manufacturer No:
IHLP2525BDER1R5M01
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IHLP2525BDER1R5M01
Package:
Nonstandard
Description:
Fixed Inductors 1.5uH 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IHLP2525BDER1R5M01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Composite, Ferrite, Metal
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    IHLP-2525BD-01
  • Size / Dimension
    0.270Lx0.255W 6.86mmx6.47mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    18.5mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.72mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    6363
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    21.2mOhm Max
  • Max DC Current
    7.5A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    15A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Self Resonant Frequency
    5MHz
  • Height
    2.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm