  • IHLP4040DZER6R8M01
IHLP4040DZER6R8M01
advertisement
Manufacturer No:
IHLP4040DZER6R8M01
HK JDW NO:
873-IHLP4040DZER6R8M01
Description:
Fixed Inductors 6.8uH 20%
Step5Bar-code shipping tag
IHLP4040DZER6R8M01
    Select All
  • Factory Lead Time
    54 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Composite, Ferrite, Metal
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Series
    IHLP-4040DZ-01
  • Size / Dimension
    0.425Lx0.400W 10.80mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Resistance
    21.2mOhm
  • Depth
    10.3mm
  • Current Rating
    8A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    23.3mOhm Max
  • Max DC Current
    13.5A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    8A
  • Self Resonant Frequency
    5MHz
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm