  • IHW30N120R2
IHW30N120R2
advertisement
Manufacturer No:
IHW30N120R2
HK JDW NO:
376-IHW30N120R2
Datasheet:
IHW30N120R2
Step5Bar-code shipping tag
IHW30N120R2
    NO
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2009
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    390W
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    390W
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.8V
  • Max Collector Current
    30A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    60A
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Test Condition
    600V, 30A, 28 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    900 ns
  • IGBT Type
    NPT, Trench Field Stop
  • Gate Charge
    198nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    90A
  • Td (on/off) @ 25°C
    -/792ns
  • Switching Energy
    3.1mJ
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.4V