  • IKD15N60RFAATMA1
IKD15N60RFAATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IKD15N60RFAATMA1
HK JDW NO:
376-IKD15N60RFAATMA1
Datasheet:
IKD15N60RFAATMA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKD15N60RFAATMA1
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Power Dissipation
    240W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    240W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    74 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    30 ns
  • Test Condition
    400V, 15A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    193 ns
  • IGBT Type
    Trench
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    45A
  • Td (on/off) @ 25°C