  • IKW40N65F5FKSA1
IKW40N65F5FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKW40N65F5FKSA1
HK JDW NO:
376-IKW40N65F5FKSA1
Datasheet:
IKW40N65F5FKSA1
Description:
IGBT Transistors IGBT PRODUCTS
Step5Bar-code shipping tag
IKW40N65F5FKSA1
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    255W
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    19 ns
  • Turn-Off Delay Time
    160 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    74A
  • Reverse Recovery Time
    60 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.6V
  • Test Condition
    400V, 20A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 40A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Continuous Collector Current
    74A
  • Gate Charge
    95nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    19ns/160ns
  • Switching Energy
    360μJ (on), 100μJ (off)
  • Height
    25.5mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2008
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    255W