  • IME30-15BPSZC0S
IME30-15BPSZC0S
advertisement
Manufacturer No:
IME30-15BPSZC0S
HK JDW NO:
704-IME30-15BPSZC0S
Datasheet:
IME30-15BPSZC0S
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
IME30-15BPSZC0S Overview
IME30-15BPSZC0S Features
Operating Temperature: -25°C~75°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 500Hz
Measurement Range-Max: 15 mm
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IME30-15BPSZC0S Applications
There are a lot of SICK, Inc. IME30-15BPSZC0S Proximity Sensors applications.
  • Non-ferrous objects detection
  • Counter System
  • Usage in Security
  • Detect position
  • Recycling plants
  • Anti-aircraft systems
  • Home appliances
  • Lighting
  • Rice cookers
  • Plastic object detection
Step5Bar-code shipping tag
IME30-15BPSZC0S
    Cylinder, Threaded - M30
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    FLUSH MOUNTING
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~75°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Termination Style
    Connector
  • Body Length or Diameter
    30mm
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Response Frequency
    500Hz
  • Output Interface Type
    3-WIRE INTERFACE
  • Measurement Range-Max
    15 mm
  • Measurement Range-Min
    12 mm
  • Body Height
    71mm