  • IPA50R500CEXKSA2
IPA50R500CEXKSA2
advertisement
Manufacturer No:
IPA50R500CEXKSA2
HK JDW NO:
376-IPA50R500CEXKSA2
Datasheet:
IPA50R500CEXKSA2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 500m Ω @ 2.3A, 13V ±20V 433pF @ 100V 18.7nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 17448
Step5Bar-code shipping tag
IPA50R500CEXKSA2
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Series
    CoolMOS™ CE
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power Dissipation-Max
    28W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Turn On Delay Time
    6 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    500m Ω @ 2.3A, 13V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 200μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    433pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    5.4A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    18.7nC @ 10V
  • Rise Time
    5ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    13V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    12 ns
  • Turn-Off Delay Time
    30 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    5.4A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    500V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.5Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    24A