  • IPA50R650CE
IPA50R650CE
advertisement
Manufacturer No:
IPA50R650CE
HK JDW NO:
376-IPA50R650CE
Datasheet:
IPA50R650CE
Description:
MOSFET N-CH 500V 6.1A TO220FP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPA50R650CE
    Select All
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    6.1A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    15nC @ 10V
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    13V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
    Tube
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    6.1A
  • Published
    2013
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.65Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    19A
  • Series
    CoolMOS™
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V
  • Pbfree Code
    yes
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    102 mJ
  • Part Status
    Obsolete
  • FET Feature
    Super Junction
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Power Dissipation-Max
    27.2W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    650m Ω @ 1.8A, 13V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 150μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    342pF @ 100V