  • IPB023N06N3GATMA1
IPB023N06N3GATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB023N06N3GATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPB023N06N3GATMA1
Package:
TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab)
Datasheet:
IPB023N06N3GATMA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 2.3m Ω @ 100A, 10V ±20V 16000pF @ 30V 198nC @ 10V 60V TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 13366
Step5Bar-code shipping tag
IPB023N06N3GATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    214W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.3m Ω @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 141μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    16000pF @ 30V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    140A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    198nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    140A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0023Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    560A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    60V