  • IPB60R090CFD7ATMA1
IPB60R090CFD7ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB60R090CFD7ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPB60R090CFD7ATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 90m Ω @ 11.4A, 10V ±20V 2103pF @ 400V 51nC @ 10V 650V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 975
Step5Bar-code shipping tag
IPB60R090CFD7ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    CoolMOS™ CFD7
  • Part Status
    Active
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    124W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    90m Ω @ 11.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 570μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2103pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    25A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    51nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V