  • IPB80N06S2L07ATMA1
IPB80N06S2L07ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB80N06S2L07ATMA1
HK JDW NO:
376-IPB80N06S2L07ATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 6.7m Ω @ 60A, 10V ±20V 3160pF @ 25V 130nC @ 10V 55V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 17663
Step5Bar-code shipping tag
IPB80N06S2L07ATMA1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2006
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    210W Tc
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.7m Ω @ 60A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 150μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3160pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    130nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    55V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    80A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0097Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    320A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    55V