  • IPB80N06S3L-05
IPB80N06S3L-05
advertisement
Manufacturer No:
IPB80N06S3L-05
HK JDW NO:
376-IPB80N06S3L-05
Datasheet:
IPB80N06S3L-05
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 4.5m Ω @ 69A, 10V ±16V 13060pF @ 25V 273nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 8772
Step5Bar-code shipping tag
IPB80N06S3L-05
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    55V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    80A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    165W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    165W
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.5m Ω @ 69A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 115μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    13060pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    273nC @ 10V
  • Rise Time
    49ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Fall Time (Typ)
    41 ns
  • Turn-Off Delay Time
    65 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    16V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0077Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    55V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    320A