  • IPB80P04P407ATMA1
IPB80P04P407ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB80P04P407ATMA1
HK JDW NO:
376-IPB80P04P407ATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IPB80P04P407ATMA1
Description:
Trans MOSFET P-CH 40V 80A 3-Pin(2+Tab) TO-263
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPB80P04P407ATMA1
    Select All
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    41 ns
  • Turn-Off Delay Time
    34 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    -40V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0077Ohm
  • Height
    4.4mm
  • Length
    10mm
  • Width
    9.25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.946308g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    88W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    88W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7.4m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 150μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6085pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    89nC @ 10V
  • Rise Time
    15ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V