  • IPC60N04S4L06ATMA1
IPC60N04S4L06ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPC60N04S4L06ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPC60N04S4L06ATMA1
Package:
8-PowerVDFN
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 5.6m Ω @ 30A, 10V ±16V 3600pF @ 25V 43nC @ 10V 8-PowerVDFN
Quantity:
In Stock : 3593
Step5Bar-code shipping tag
IPC60N04S4L06ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    63W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.6m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 30μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    43nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • Max Dual Supply Voltage
    40V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0079Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    240A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    120 mJ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerVDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ