  • IPD1-12-S-R
IPD1-12-S-R
advertisement
Manufacturer No:
IPD1-12-S-R
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-IPD1-12-S-R
Package:
Datasheet:
Description:
1 Rows Receptacle Bulk White 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini Mate® IPD1
Step5Bar-code shipping tag
IPD1-12-S-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Mounting Option 2
    LOCKING
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Mini Mate® IPD1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    12
  • Color
    White
  • Number of Rows
    1
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Breadth
    0.3 inch
  • Body Depth
    0.505 inch
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Contact Termination
    Crimp
  • Wire Size (Min)
    30 AWG
  • Wire Size (Max)
    20 AWG