  • IPD25N06S240ATMA1
IPD25N06S240ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD25N06S240ATMA1
HK JDW NO:
376-IPD25N06S240ATMA1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IPD25N06S240ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 55V 29A TO252-3
Step5Bar-code shipping tag
IPD25N06S240ATMA1
    Select All
  • Mount
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2006
  • Series
    OptiMOS™
  • Part Status
    Discontinued
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    68W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    8 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    40m Ω @ 13A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 26μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    513pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    29A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    18nC @ 10V
  • Rise Time
    20ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    19 ns
  • Turn-Off Delay Time
    18 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    29A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    55V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.04Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    116A