  • IPD50R800CEAUMA1
IPD50R800CEAUMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD50R800CEAUMA1
HK JDW NO:
376-IPD50R800CEAUMA1
Package:
DPAK
Datasheet:
IPD50R800CEAUMA1
Description:
CONSUMER
Step5Bar-code shipping tag
IPD50R800CEAUMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    DPAK
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    40W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Rise Time
    5.5ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Fall Time (Typ)
    15.9 ns
  • Turn-Off Delay Time
    26 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    5A
  • JEDEC-95 Code
    TO-252
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    500V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    550V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    83 mJ
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Drain to Source Resistance
    800mOhm