  • IPDD60R050G7XTMA1
IPDD60R050G7XTMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPDD60R050G7XTMA1
HK JDW NO:
376-IPDD60R050G7XTMA1
Package:
10-PowerSOP Module
Datasheet:
IPDD60R050G7XTMA1
Description:
MOSFET NCH 650V 135A PG-HDSOP-10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPDD60R050G7XTMA1
    Select All
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    278W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    278W
  • Turn On Delay Time
    22 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    50m Ω @ 15.9A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 800μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2670pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    47A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    68nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Turn-Off Delay Time
    72 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    47A
  • JEDEC-95 Code
    TO-252
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.05Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    2.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    10-PowerSOP Module
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ