  • IPI80P04P407AKSA1
IPI80P04P407AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPI80P04P407AKSA1
HK JDW NO:
376-IPI80P04P407AKSA1
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
IPI80P04P407AKSA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tube 7.7m Ω @ 80A, 10V ±20V 6085pF @ 25V 89nC @ 10V 40V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Quantity:
In Stock : 2409
Step5Bar-code shipping tag
IPI80P04P407AKSA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    88W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    88W
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7.7m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 150μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6085pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    89nC @ 10V
  • Rise Time
    15ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    41 ns
  • Turn-Off Delay Time
    34 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    -40V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0077Ohm