  • IPP052NE7N3GHKSA1
IPP052NE7N3GHKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP052NE7N3GHKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPP052NE7N3GHKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IPP052NE7N3GHKSA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 5.2mOhm @ 80A, 10V ±20V 4750pF @ 37.5V 68nC @ 10V 75V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 9726
Step5Bar-code shipping tag
IPP052NE7N3GHKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    PG-TO220-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    OptiMOS™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    150W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Turn On Delay Time
    14 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.2mOhm @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.8V @ 91μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4750pF @ 37.5V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    68nC @ 10V
  • Rise Time
    11ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    75V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    8 ns
  • Turn-Off Delay Time
    30 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    75V
  • Input Capacitance
    4.75nF
  • Drain to Source Resistance
    5.2mOhm
  • Rds On Max
    5.2 mΩ
  • Height
    15.95mm
  • Length
    10.36mm
  • Width
    4.57mm