  • IPP50R520CPHKSA1
IPP50R520CPHKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP50R520CPHKSA1
HK JDW NO:
376-IPP50R520CPHKSA1
Datasheet:
IPP50R520CPHKSA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 520mOhm @ 3.8A, 10V ±20V 680pF @ 100V 17nC @ 10V 550V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 5444
Step5Bar-code shipping tag
IPP50R520CPHKSA1
    TO-220-3
  • Supplier Device Package
    PG-TO220-3-1
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    CoolMOS™
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Power Dissipation-Max
    66W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    520mOhm @ 3.8A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    680pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7.1A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    17nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    550V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V