  • IPP80N04S2H4AKSA1
IPP80N04S2H4AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP80N04S2H4AKSA1
HK JDW NO:
376-IPP80N04S2H4AKSA1
Datasheet:
IPP80N04S2H4AKSA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 4m Ω @ 80A, 10V ±20V 4400pF @ 25V 148nC @ 10V 40V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 13759
Step5Bar-code shipping tag
IPP80N04S2H4AKSA1
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    OptiMOS™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4400pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    148nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    80A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.004Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    320A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    40V