  • IPU135N03L G
IPU135N03L G
advertisement
Manufacturer No:
IPU135N03L G
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPU135N03L G
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
IPU135N03L G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 13.5m Ω @ 30A, 10V ±20V 1000pF @ 15V 10nC @ 10V 30V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Quantity:
In Stock : 8526
Step5Bar-code shipping tag
IPU135N03L G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    13.5m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1000pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    30A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    10nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    30A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0135Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    210A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    30V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    20 mJ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    31W Tc